o mnie

Pracuję jako adiunkt w Katedrze Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuję się pisaniem tekstów krytycznych, pracą akademicką (badaniami i uczeniem), prowadzeniem mediów społecznościowych oraz pełnoetatowym byciem tatą. Również dla psinki o imieniu Żaba, widocznej na grafice na stronie głównej (Żaba – pierwsza osoba z lewej).

Od 2020 r. jestem doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwo. Jako badacz zajmuję się teorią literatury, krytyką literacką, posthumanizmem, etyką i najnowszą polską poezją. Interesują mnie też związki kultury i nowych technologii, media społecznościowe oraz zagadnienia IT. Hobbistycznie programuję (głównie w Pythonie i C++), przemierzam zakamarki systemu i tworzę strony www (dzięki czemu powstała między innymi ta strona).

Przed uniwersytetem, od 2015 roku pracowałem w dziale literackim KBF w zespole Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W tym czasie, jako specjalista do spraw literackich, brałem udział w organizacji projektów i wydarzeń, jak Festiwal Conrada, Festiwal Miłosza, akcja Czytaj PL, Rok Conrada 2017, Krakowski Festiwal Komiksu, Krakowski Kiermasz Książki – i wielu innych.

W 2019 roku wyjechałem na półroczne stypendium Fulbrighta w USA. Większość tego czasu spędziłem na University at Buffalo, State University of New York, gdzie realizowałem projekt badawczy „Ethics: Rewired”. Przy okazji zwiedziłem Stany Zjednoczone, przejechałem kontynent od jednego wybrzeża do drugiego (i z powrotem), poznałem fascynujących ludzi i zetknąłem się z problemami społecznymi, o jakich nie miałem wcześniej pojęcia. Poza tym zjadłem mnóstwo dobrego i złego jedzenia, które jest moją mroczną fascynacją.

W 2016 r. zdobyłem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w 2020 przyznano mi Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. W roku 2021 nagrody doczekała się moja praca doktorska, uhonorowana w konkursie im. Inki Brodzkiej-Wald. Rok 2023 przyniósł mi nominację do finału Nagród Naukowych „Polityki”. Uczestniczyłem w wielu konferencji naukowych, krajowych i międzynarodowych – m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Baltimore, Belgradzie, Stambule i Kijowie. Publikowałem m.in. w „Comparative Literature and Culture”, „Tekstach Drugich”, „Czasie Kultury”, „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”, „Studiach z Historii Filozofii” oraz „Estetyce i Krytyce”, a także w przeróżnych pokonferencyjnych monografiach. Jestem autorem książki Asceza, inność, nomadyzm. O dyskursach etycznych literatury polskiej po 1989 roku. Pełna lista moich tekstów znajduje się tutaj.

Uwielbiam czytać, dzielić się wiedzą, argumentować i dyskutować. Nie cierpię pustosłowia. By trzymać się od niego z daleka, piszę wiersze, które można przeczytać m.in. tutaj. Ale głównie piszę dla siebie.

Słowa kluczowe moich badań: teoria krytyczna, posthumanizm, polska literatura najnowsza, filozofia, etyka, krytyka literacka, poezja.


grafika na stronie głównej by kmina design